Loseprazol 20 mg
Základní informace
Složení
Omeprazolum 20 mg v 1 enterosolventní tvrdé tobolce
Farmakoterapeutická skupina
Antiulcerózum, inhibitor protonové pumpy (ATC kód: A02BC01)
Indikace
Přípravek je indikován k léčbě příznaků refluxu (tj. pálení žáhy, kyselá regurgitace). Bez doporučení lékaře mohou přípravek užívat dospělí pacienti.
Charakteristika
Omeprazol blokuje protonovou pumpu parietálních buněk žaludeční sliznice. Inhibuje jak bazální, tak stimulovanou sekreci žaludeční kyseliny bez ohledu na vyvolávající podnět.
Léková forma
Enterosolventní tvrdé tobolkyVíce informací
Dávkování a způsob podání
Doporučená dávka k léčbě příznaků refluxu (tj. pálení žáhy, kyselá regurgitace) je 20 mg jednou denně po dobu 14 dnů. Jakmile dojde k úplnému ústupu symptomů, léčba by měla být ukončena. Tobolky se doporučují podávat ráno, spolknout celé a zapít polovinou sklenice vody, nesmí se kousat ani drtit. Tobolku je možné otevřít a obsah rozmíchat ve vodě nebo mírně kyselé tekutině, např. ovocné šťávě, a vypít do 30 min. Nedoporučuje se mléko nebo voda sycená oxidem uhličitým.
Kontraindikace
Přecitlivělost na kteroukoliv složku přípravku. Omeprazol se nesmí stejně jako jiné inhibitory protonové pumpy podávat současně s nelfinavirem, nedoporučuje se kombinace s atazanavirem.
Interakce
Při léčbě omeprazolem může být zpomalena eliminace léčiv biotransformovaných stejným cytochromem P-450, např. diazepamu, warfarinu a fenytoinu. Omeprazol snižuje plazmatickou koncentraci klopidogrelu. Absorpce některých léčiv (např. ketokonazolu nebo itrakonazolu) může být ovlivněna sníženou kyselostí žaludeční šťávy. Omeprazol může zvýšit biologickou dostupnost digoxinu o 10 %.
Nežádoucí účinky
V průběhu léčby se mohou vyskytnout bolest břicha, zácpa, průjem, plynatost, nauzea, zvracení, bolest hlavy, kožní alergické reakce, vzácně neostré vidění (pokud se objeví, pacienti by neměli obsluhovat a řídit stroje).
Upozornění
V přítomnosti alarmujících symptomů, jako je např. významná ztráta tělesné hmotnosti z nejasných příčin, opakované zvracení, dysfagie, hemateméza nebo meléna, a při podezření na žaludeční vřed je třeba vyloučit maligní etiologii, neboť léčba může zmírňovat příznaky onemocnění a pozdržet stanovení diagnózy. Omeprazol lze užívat během těhotenství, je vylučován do mateřského mléka a neovlivňuje kojence. Při dlouhodobém užívání (3 měsíce) může dojít k hypomagnezémii. Při užívání delším než jeden rok může být mírně zvýšené riziko osteoporotických fraktur.
Dostupnost
Balení
14 tobolek po 20 mg
Balení dostupné v ČR
14 tobolek po 20 mg
SPC a PIL
Podrobné informace
Pro širokou veřejnost:
Příbalová informace ke staženíPro odborníky:
Souhrn údajů o přípravku ke staženíS podrobnějšími informacemi o přípravku se seznamte v SPC.